Nefarmakologická liečba glaukómu.
MUDr.Sylvia Lea Ferková,PhD.
Klinika oftalmológie LFUK a UNBa,Bratislava
Pri glaukóme dochádza k poškodeniu oka, ale aj mozgových štruktúr dôležitých pre videnie. V patogenéze glaukómu zohráva dôležitú úlohu mitochondriálna dysfunkcia, oxidatívny stres, aktivácia glie, nestabilný očný krvný prietok a perfúzny tlak. Následné opakované ischémie a reperfúzne poškodenie vedie k bunkovej smrti. V súčasnosti nemáme k dispozícii účinné neuroprotektívum, ktorým by sme mohli svojim pacientom predovšetkým v pokročilejších štádiách glaukómu zastaviť progresiu ochorenia. Dôležité je preto hľadať aj prírodné antioxidanty a neuroprotektíva. Experimentálne štúdie dokazujú dôležitosť a možnú účinnosť rôznych substancií . Uvedené údaje sú zatial len v štádiu sledovania a budú vyžadovať ďalší výskum.
- Flavonoidy (Quarcetin, Quarcetin glycosidy) sa nachádzajú v ovocí a zelenine , vo veľkej miere v pohánke (rutin). Patria medzi antioxidanty, zametače volných radikálov a neuroprotektíva, čím ovplyvňujú oxidatívny stres, očným tlakom indukovanú smrť gangliových buniek a moduláciu zápalových procesov v astroglii.
- Vitamín B12 a jeho aktívna forma methylcobalamin. Nedostatkom vitamínu B12 môže dôjsť k megaloblastickej anémii a neuropatii (chýbanie enzýmu methionine synthasa). Predpokladá sa jeho neuroprotektívny efekt (proti indukovanej glutamátovej smrti). Pri periférnej neuropatii zlepšuje myelinizáciu axónov, regeneráciu postsynaptických neurónov.
- Kurkuma je ázijské korenie. 2000 štúdií popisuje jej antioxidačný, antibakteriálny, antivirálny, antifungálny, antiproliferatívny, proapoptotický, imunomodulačný a protizápalový efekt. Pri neurodegeneratívnych ochoreniach ako Alzheimerova choroba a glaukóm sa predpokladá antioxidačný mechanizmus redukciou defenzívnych génov a proteínov, inhibíciou nitrit oxidu, vplyvom na NMDA indukované poškodenie, glutamátové poškodenie, pôsobenie zápalových cytokínov… Pri Alzheimerovej chorobe dochádza k supresii oxidatívneho poškodenia a zápalových prejavov, ovplyvnenie tvorby Beta- amyloid peptidu. V Indii, kde sa korenie najviac používa je menej pacientov s Alzheimerovou chorobou. V oku bolo po podaní kurkumy sledované: zlepšenie zápalových prejavov v rohovke pri suchom oku (supresia zápalových cytokínov). Antikataraktový efekt sa vysvetluje zábranou volnými radikálmi indukovanej akumulácii kalcia v šošovke (75mg/kg počas 14 dní u potkanov). Zmenšenie retinálneho poškodenia pri diabetickej retinopatii zase znížením VEGF . Pri glaukóme kurkuma pôsobí proti NMDA indukovanému poškodeniu. Skúmané sú dávky 500-8000mg/deň.
- Ginkgo biloba obsahuje 60 bioaktívnych zložiek (30 nie je inde v prírode)-24% flavonoidy, 6% terpény, 7% proantokyanidiny. Ginkgo biloba je antioxidant, lapač volných radikálov,má protizápalový a neuroprotektívny účinok. Pri liečbe bolo sledované zlepšenie periférneho a cerebrálneho prietoku krvi, inhibícia trombocyty aktivujúcich faktorov. Z glaukómov len pri normotenznom glaukóme sa popisuje zlepšenie cirkulácie, pri iných typoch nebol sledovaný výraznejší vplyv na cirkuláciu. Podľa štúdií v oku dochádza k ochrane fotoreceptorov pred svetlom, redukcii ischémie, edému a nekrózy, zmenšenie progresie diabetickej retinopatie, zlepšenie indexov zorného poľa a zvýšeniu prietoku v oftalmickej artérii. Uvádza sa použitie pri kardiovaskulárnych ochoreniach, periférnych vaskulárnych ochoreniach,demencii, tinite, sexuálnej dysfunkcii a neurodegeneratívnych ochoreniach.
- Resveratrol sa nachádza v šupkách červeného hrozna. Polyfenolický antioxidant pôsobiaci ako zložka vína ale nie sirupu alebo šťavy. Konzumácia červeného vína znižuje výskyt koronárnych srdcových ochorení a degeneratívnych ochorení (hlavne v južných štátoch Európy) . Uvádza sa kardioprotekcia, neuroprotekcia, regululácia imunity, chemoprevencia rakoviny, regulácia výživy a génov dlhovekosti, antioxidatívny efekt . Ja taktiež lapač volných radikálov, má protizápalový a estrogénu podobný účinok. V oku sa predpokladá antikataraktogénny účinok, rozširovanie retinálnych arteriol a neuroprotektívny účinok (neuritídy, SM)
- Rybí tuk- 3 -omega mastné kyseliny– (Docosahexaenoická kyselina a eicosapentaenoická kyselina) nachádzajú sa v rybách ako losos, haring, makrela, tuniak, biela ryba, halibut. Cicavce nevedia 3 -omega MK syntetizovať. Zvýšený prísun v strave znižuje vnútroočný tlak a to zvýšeným odtokom tekutiny. Pri glaukóme bola zistená nižšia hladina mastných kyselín. Kombinácia mastných kyselín +B vitamín+E vitamín zlepšuje indexy zorného poľa, ochraňuje pred oxidatívnym stresom a zvyšuje očný krvný prietok. Pozor na nežiadúce účinky ako dyspepsia, predĺženie krvácania, ↑ AST,ALT a glykémie.
- Olej sojových bôbov je fermentovaná korenina z Ázie. Dôležitú úlohu majú izoflavóny v oleji sójových bôbov ( nie sojová omáčka- veľa soli a málo izoflavónov). Olej sojových bôbov pôsobí ako antioxidant, má protizápalový účinok, spomaluje progresiu vekom podmienených zmien. Doporučuje sa u kardiovaskulárnych ochoreniach, ateroskleróze, znižuje cholesterol, triglyceridy a zvyšuje HDL cholesterol.
- Zelený čaj z Číny a Indie ( nefermentovaný) obsahuje katechíny 9,4-16,2%, tanín 0,5-2,4%,kofeín 2,1-4%, vitamín C 0,1-0,4%. Zvýšený prísun tanínu (500 µM) znižuje glutamátom indukovanú smrť, má neuroprotektívny účinok. Katechíny sú hlavná bioaktívna zložka zeleného čaju, pričom účinnou látkou je polyfenolický flavonoid. Majú neuroprotektívny účinok, sú lapač volných radikálov, antioxidant, modulátor génov. Majú vplyv na rakovinu, kardiovaskulárne ochorenia, ochorenia CNS ako Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba a ochraňujú pred vznikom NCMP. V oku sa predpokladá menšie poškodenie fotoreceptorov svetlom, spomalenie apoptózy a zmenšenie ischémie sietnice.
- Kávové zrná obsahujú 8% fenolickú zložku. Káva pôsobí ako antioxidant, lapač volných radikálov, inhibuje lipidovú peroxidáciu a znížuje mutagenicitu.
- Čokoláda obsahuje flavanoidy. Tmavá horká čokoláda s obsahom 15-60% čokoládového roztoku má 2x viac kakaa a polyfenolov ako mliečna čokoláda obsahujúca 10-12% čokoládového roztoku. Antioxidačný efekt kakaa je vyšší ako má víno alebo zelený čaj. Pozitívne pôsobí u kardiovaskulárnych ochorení, zlepšuje vazorelaxáciu, znižuje krvný tlak, zlepšuje inzulínovú senzitivitu a zmenšuje adhezivitu a zhlukovanie trombocytov.
- Taurín je aminokyselina z tiel živočíchov. Endogénne sa tvorí v pečeni, nachádza sa v srdci, pečeni, sietnici, krvi. Pôsobenie taurínu je spojené s fyziologickými aktivitami ako je kalciový transport, má antioxidačný vplyv, ovplyvňuje neurotransmisiu, má protizápalový a cytotoxický účinok. Vekom hladina taurínu v tele klesá. Exogénny taurín by sme mohli použiť ako prevenciu vekom podmienenej degenerácie makuly, dôležitý je pre vývoj neurálneho tkaniva sietnice. Timolol podaný spolu s taurínom v kapkách znižuje vnútroočný tlak lepšie ako timolol samotný (Prof.Oláh)
- Koenzým Q-10 je mitochondriálny antioxidant dôležitý pri prenose elektrónov. Zlepšuje mitochondriálnu funkciu pri Alzheimerovej, Parkinsonovej a Huntingtonovej chorobe. Zatiaľ sa len predpokladá účinok aj pri glaukóme.
- Kyselina listová je esenciálny vitamín dôležitý pre remetyláciu homocysteínu. Nachádza sa v zelených rastlinách , chlebe a cereáliách. Pri znížení hladiny kyseliny listovej dochádza k zvýšeniu homocysteínu a tým k zhoršeniu aterosklerózy, tromboembolických ochorení, neurodegeneratívnych ochorení, homocysteín je toxický pre gangliové bunky. Exogénne podaná kyselina listová+ vitamíny B6 a B12 znižujú hladinu homocysteínu v tele o30%. Pri PEX glaukóme sa doporučuje liečba kyselinou listovou pre nízku hladinu kyseliny listovej v tele.
- Šalvia zlepšuje krvnú cirkuláciu, má vazodilatačný efekt. Pozor na kombináciu s antikoagulaciami pre možnosť zvýšenej krvácivosti (Warfarinom). Doporučuje sa pri hypertenzii, kardiovaskulárnych ochoreniach, akútnom infarkte, NCMP. Experimentálna štúdia pri glaukóme potvrdzuje, že po intravenóznom podaní extraktu dochádza k ochrane gangliových buniek, menšej redukcii axoplazmatického toku, antioxidačnému efektu, ochraňuje zorné pole, zníženiu viskozity krvi a kapilárnej vazodilatácii.
- Ďatelina červená obsahuje primárny izoflavón. Ďatelina červená je fytoestrogénom a používa sa pri iregulárnej menštruácii, menopauze, poruchách fertility. Zložka extol je účinná pre suché oko a konjunktivitídach. Zložka puerarin je betablokátor, ktorý znižuje vnútroočný tlak, zvyšuje chorioidálny prietok, znižuje hladinu VEGF a znížuje viskozitu krvi, hlavne pri diabetickej retinopatii.
- Žeňšeň je používaný v čínskej medicíne ako antidepresívum, zlepšuje mentálne funkcie, má imunostimulačný efekt na CNS a ochraňuje ischemicky postihnuté neuróny. Mixtúra žeňšeň+Gingko biloba+ „St.Johns wort“ podporuje prežitie gangliových buniek vplyvom na imunitný systém. Predpokladá sa, že rastlinný extrakt žeňšeňu má neuroprotektívny účinok na poškodené gangliové bunky a dochádza k zlepšeniu imunitnej odpovede.
- Kustovnica-Goji– v čínskej medicíne používaná na výživu pečene a obličiek, vyrovnáva Yin a Yang v tele, ochraňuje a výživuje očí. Je dokázaný vplyv na gangliové bunky a okolité gliálne bunky. Má vysoký obsah karoténu a zeaxantínu, ktoré sú antioxidant pre oko. Vysoký podiel polysacharidov je účinný proti starnutiu, má protirakovinový, cytoprotektívny, neuro a imuno modulačný efekt. Priamo je antagonista toxínov. V oku má pozitívny vplyv na makulárnu degeneráciu, ochraňuje gangliové bunky pred apoptózou. Polysacharid moduluje aktivačné procesy retinálnej mikroglie. Treba skúmať manipuláciu neuroimunitnej odpovede mikroglie a astroglie pri ochrane GB pri glaukóme. Ukazuje sa veľký potenciál kustovnice pri zábrane vzniku glaukómu, ale aj modifikácii ochorenia priamo neuroprotekciou a moduláciou glie.
- Čučoriedky obsahujú prírodný anthocyanin s antioxidačným účinkom. Predpoklad, že zlepšujú nočné videnie a kontrast senzitivitu nebol potvrdený. Predpokladá sa zmiernenie diabetickej retinopatie, VPDM a katarakty.
- Medzi ďaľšie substancie s možným neuroprotektívnym účinkom pre glaukóm patria: Pycnogenol,N -acetylcysteín,Citicoline,Carnosine,Carnitine,Glutathion,Melatonin,alfa lipoická kyselina…
- Akupunktúra sa využíva v čínskej medicíne už stovky rokov. Rovnováha Yin a Yang je dosiahnutá prúdením Qi –vitálnej sily a energie pozdľž meridiánov, na ktorých sú akupunktúrne body. Blokáda Qi spôsobuje určitú chorobu. Predpokladajú sa rôzne mechanizmy pôsobenia akupunktúry: stimulácia uvolnenia neurochemikálií-serotonínu, opiodov. Ďalšia je teória „ brány“-akupunktúrny bod interferuje s nociceptívnymi signálmi bolesti na úrovni chrbtice. Taktiež hypotalamo-hypofyzárno- adrenálna cesta ovplyvňuje moduláciu autonómneho nervového systému, neuroimunitného systému a hormonálnej regulácie a následne pôsobí na rôzne systémy v tele. Sú používané rôzne techniky, stimulácia 1-20 bodov,kombinácia s inými typmi liečby. Akupuntúra znížuje vnútroočný tlak krátkodobo ( u ľudí návrat VOT do 5 dní). V štúdiách je popisovaný vplyv na zlepšenie centrálnej ostrosti zraku, indexov zorného poľa, zlepšenie chorioidálneho prietoku, zlepšenie ERG a VEP.
- Cvičenie môže ovplyvniť vnútroočný tlak, ale aj očný krvný prietok. Izometrické cviky– bez zmeny dľžky svalu-akútne znižujú VOT prechodne (hyperventilácia, hypokapnia). Naopak vzpieranie spojené so zadržovaním dychu VOT zvyšuje. Pri pigmentovom glaukóme môže dôjsť pri cvičení k výraznejšiemu vzostupu VOT. U mladého pacienta s pokročilým glaukómom sa môže objaviť počas cvičenia aj strata videnia , takzvaný „vascular steal“ fenomén. Izokinetické cviky-dynamické (chôdza, plávanie), spôsobujú krátkodobý pokles VOT s možnou amplitúdou až 12,86mmHg. Mechanizmus poklesu VOT môže byť osmotická dehydratácia oka, zníženie produkcie komorového moku alebo hypotalamický reflex. Vplyv na očný krvný prietok je neistý. Glaukomatici by mali pravidelne športovať (aerobik), pričom sa predpokladá dlhodobé zníženie hladiny vnútroočného tlaku.
- Žiadny orgán nie je chránený pred negatívnym vplyvom chronického stresu. Počas stresu stúpa hladina kortizolu, katecholamíny, vplýva na imunitný systém. Najvyššia hladina kortizolu je ráno a po 16 hodine klesá. Chronický stres spôsobuje oploštenie tejto celodennej krivky – celý deň a noc je hladina kortizolu vyššia. Kortizol zvyšuje vnútroočný tlak. Dochádza k vazospazmu, vazokonstrikcii a zmenšeniu perfúzie terča zrakového nervu, hypoxii, zhoršeniu axonálnej funkcie a apoptóze. Trabekulum má glukokortikoidné receptory. Zvýšená produkcia kortizolu spôsobuje zmenšenie intratrabekulárnych priestorov ukladaním depozitov extracelulárnej matrix a tým aj zhoršenie odtoku komorového moku a vzostup VOT. Stres má negatívny vplyv na progresiu glaukómu, hypertonickej a diabetickej angiopatie (retinopatie). Pre ľudí vystavených chronickému stresu je doporučená meditácia a akupunktúra, pričom dochádza k zníženiu endorfínov a tým aj ochrane gangliových buniek.
Množstvo publikácií informuje o neuroprotektívnom účinku nefarmakologických prípravkov. Stále máme nedostatok informácií, štúdie sú prevažne na zvieracích modeloch a predovšetkým chýbajú štúdie na väčšom počte ľudí. Uvedené prírodné prípravky, akupunktúru a cvičenie môžeme využiť ako alternatívnu alebo doplnkovú liečbu. Do budúcnosti predstavujú nádej na zlepšenie prognózy glaukomatikov.
Literatúra:
Konsenzus WGA 7: Liečba glaukómu
Weinreb, Araie, Susanna, Goldberg, Migdal, Liebmann